У цей день 14.02.1874 р. - народився Лев Писаржевський, радянський та український хімік, катеринославський вчений, публіцист, педагог, академік, автор електронної теорії каталізу, один із основоположників викладання хімії як наукової дисципліни, доктор хімічних наук, дійсний член Всеукраїнської академії наук та АН СРСР.
Навчався в Імператорському Новоросійському університеті (нині Одеський національний університет ім. І. Мечникова), у 1900 році відряджений на два роки за кордон, де працював у Фізико-хімічному інституті Оствальда у Лейпцигу.
Згодом працював у Київському політехнічному інституті (1908-1912 роки), у Психоневрологічному інституті у Петербурзі (1911-1913 роки).
З 1913 року переїхав до Катеринослава, де працював професором у Гірничому інституті (у 1913-1932 роки), Катеринославському університеті (нині Дніпровський національний університет ім. О. Гончара, у 1918-1934 роки) і Хіміко-технологічному інституті (у 1927-1932 роки).
З 1929 до 1934 року викладав у Тбіліському політехнічному інституті, потім повернувся до Катеринослава.
Саме тут, вперше в країні, за його ініціативи було організовано виробництво протигазів і декількох медикаментів, розроблено і застосовано новий спосіб отримання йоду з морських водоростей.
У 1915 році у місті було відкрито Дослідну станцію з виробництва металевого йоду з морських водоростей, у будівлі Феодосійських казарм (нині територія Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ, просп. Науки).
Вчений був одним із ініціаторів відкриття у Катеринославі різних вищих навчальних закладів: Вищих жіночих курсів у 1918 році, спеціального хіміко-технологічного вузу, коли у 1925 році у Гірському інституті було створено хіміко-технологічне відділення, яке у 1930 році реорганізовано у самостійний Дніпропетровський хіміко-технологічний інститут (нині Український державний хіміко-технологічний університет).
Помер у 1938 році в Дніпропетровську, похований на тодішньому Новому єврейському цвинтарі (ліквідований у 1960-х роках), а нині - на території парку відпочинку ім. Писаржевського. На його честь названа одна з вулиць Дніпра та парк.
На першому фото Лев Писаржевський, далi Дослідна станція з виробництва йоду з морських водоростей, у будівлі Феодосійських казарм.
Джерело dniprorada.gov.uа